Chrońmy zabytki sakralne!

Drukuj

Dziś na ranem spłonął XVIII wieczny drewniany kościółek św. Doroty w Łodzi - Mileszkach, prawdopodobnie doszczętnie. To nie pierwsza taka sytuacja gdy płoną, są niszczone, okradane polskie zabytki sakralne.

W Polsce mamy mniej zabytków niż wynika to z jej długiej historii. Wojny i grabierze spustoszyły nasze kolekcje sztuki, zniszczyły wiele zabytkowych budowli. Dlatego tak ważna jest dbałość o te, które przetrwały. O stare kościółki, o cenne ołtarze, obrazy, czy rzeźby w nich istniejące.

I chociaż są to budynki należące do Kościoła, to zadaniem państwa jest zabezpieczenie ich przed pożarami, wandalizmem czy kradzieżami. To państwo powinno pomóc sfinansować instalacje przeciwpożarową ze zraszaczami, której zabrakło w kościółku w Mileszkach. Państwo albo instytucje samorządowe.

Oczywiście budżet to nie worek bez dna i nie da się z pieniędzy publicznych sfinansować wszystkiego. Ale dlaczego przeznaczamy po raz kolejne kilkanaście milionów na powstającą Świątynię Opatrzności Bożej, wielką budowlę sakralną bez charakteru zabytkowego? Dlaczego marnujemy środki budżetowe?

Rolą państwa jest wybieranie priorytetów. Bez dobrze wybranych priorytetów, tracimy to co najcenniejsze – dziedzictwo narodowe.

Kościoła w Mileszkach, pięknego modrzewiowego budynku, jego ołtarza  nie da się już uratować. Ale takich obiektów jest w Polsce  więcej. Wybierzmy mądrze prioryrytety, nie dotujmy instytucji Kościoła, dotujmy dziedzictwo jakim są zabytkowe budynki sakralne, zanim okaże się, że już za późno.

Dla   osiemnastowiecznego kościóła drewnianego św. Doroty w Łodzi już jest za późno.

Katarzyna Lubnauer jest związana z ugrupowaniem Nowoczesna Ryszarda Petru. Jest kandydatem Nowoczesnej do Sejmu w Łodzi.

Czytaj również
 • Janusz

  Obym się mylił ale wygląda na podpalenie. „Chrońmy zabytki sakralne” – ale jak? Wzywając do rugowania religii z życia publicznego? „#świecka szkoła” tak? Myślę, że spłonie jeszcze nie jeden zabytkowy kościół…

  • Katarzyna Lubnauer

   Jest różnica między finansowaniem religii, a zabytku. I nie sądzę, żeby podpalaczem był jakiś przeciwnik Kościoła, raczej idiota i wandal.

 • Janusz

  Raczej nie był to zwolennik Kościoła Katolickiego. Pani hasło „Świecka szkoła” doskonale wpisuje się w ogólny styl negatywnego traktowanie Kościoła w mediach głównego nurtu. Niestety to działa na ludzi. Co ciekawe hasło Pani partii to zdaje się „Tylko nowoczesna gospodarka”. A Pani cały czas o „świeckiej szkole”. Rozumiem, że to bardziej nośne (z powodów, o których wspomniałem) i może przynieść więcej korzyści w wyborach. Ale to niebezpieczna zabawa. No ale przecież Pani to wszystko wie…

 • jarek

  Grabieże, Pani doktor , grabieże….. nowoczesność gramatyczna nas zabije…..